INSULINSKA REZISTENCIJA

MNOGI JE IMAJU A NISU NI SVESNI: ŠTA U STVARI ZNAŠ O INSULINSKOJ REZISTENCIJI?

NE JEDETE MNOGO, ALI STOMAK NE SPADA?

Razumeti insulinsku rezistenciju – prvi korak ka rešenju

Tema: Insulinska rezistencija – tihi saboter zdravlja, raspoloženja i lepote
Sagovornik: dr Svetlana Pejić-Gerić, stručnjak za nutriciju i metaboličku ravnotežu

Šta zapravo znači pojam insulinska rezistencija?

Insulinska rezistencija (IR) je stanje u kome ćelije tela slabo reaguju na insulin, hormon koji reguliše nivo šećera u krvi. Da bi se glukoza unela u ćelije, pankreas mora da luči sve više insulina, što dugoročno vodi ka poremećaju metabolizma, gojaznosti, hroničnoj upali i potencijalno dijabetesu tipa 2.

Da li insulinska rezistencija može da dovede do dijabetesa?

Da, i to je njena najopasnija posledica. Kada pankreas iscrpi svoje rezerve i više ne može da proizvede dovoljno insulina, dolazi do porasta glukoze u krvi, prvo predijabetesa, a zatim i dijabetesa tipa 2. Dobra vest je da se IR može prepoznati i kontrolisati pravovremenom intervencijom.

Kako se prepoznaje insulinska rezistencija?

Postoje mnogi znaci koji ukazuju na moguću IR: izražena žudnja za slatkišima, umor posle jela, nadutost, masnoća u predelu stomaka, otežano mršavljenje, akne kod odraslih, policistični jajnici.,strije na koži….. Kod muškaraca i žena takođe se javljaju promene raspoloženja i slabija koncentracija.

Ako sam mršava, da li to znači da ne mogu da imam IR?

To je česta zabluda. I mršave osobe mogu imati IR, posebno ako vode sedelački način života, imaju lošu ishranu ili hormonski disbalans. Masnoća kod njih može biti visceralna – oko unutrašnjih organa, a ne vidljiva spolja. Zato je važno posmatrati celokupno zdravstveno stanje, a ne samo broj na vagi.

Kako se dijagnostikuje insulinska rezistencija?

Standard je analiza glukoze i insulina u krvi, uz HOMA indeks. Još precizniji je OGTT test (oralni test tolerancije glukoze) sa merenjem glukoze i insulina na 0, 60 i 120 minuta. Ti rezultati daju jasnu sliku kako telo reaguje na glukozu i da li postoji rezistencija.

 

Da li je insulinska rezistencija trajna bolest ili stanje koje se može korigovati?

Insulinska rezistencija je stanje koje se može znatno poboljšati, a u ranim fazama i potpuno povući. Promenom ishrane, fizičkom aktivnošću, redovnim snom i uz pomoć određenih suplemenata, može se postići potpuna metabolička ravnoteža.

Kako IR utiče na estetski izgled?

Najvidljiviji znak je gojaznost u predelu stomaka. Koža postaje umorna, javlja se upala, podočnjaci, pa i ubrzano starenje. Metabolička neravnoteža se odražava i na spoljašnji izgled.

Zašto se toliko nadujem uveče?

Nadutost uveče je često znak disbalansa crevne flore i nepravilnog unosa hrane tokom dana. Kod osoba sa IR, unos velikih količina ugljenih hidrata, naročito kasno uveče, dovodi do fermentacije i gasova. Rešenje je raspoređena i izbalansirana ishrana tokom dana.

Da li IR utiče na raspoloženje?

Da, vrlo često. Nizak i oscilirajući nivo šećera u krvi utiče na mozak, izaziva nervozu, anksioznost, pa čak i depresiju. Kod mnogih pacijenata se javlja mentalna „magla“ i težak fokus. Kada se insulin dovede u ravnotežu, primećuje se značanje poboljšanje raspoloženja.

Kako kafa utiče na insulin? Da li je dozvoljena?

Umeren unos crne kafe bez šećera može biti koristan kod zdravih osoba. Ali kod onih sa IR, kofein može privremeno povećati insulin, naročito ako se pije na prazan stomak. Preporuka je kafa nakon doručka i bez dodataka.

Da li je moguće imati IR, a da ne znamo?

Da, i to je najčešći slučaj. Ljudi često ignorišu simptome poput umora, nadutosti, žudnje za slatkim, viška oko struka… IR se razvija tiho, pa je redovna provera glukoze i insulina najbolja prevencija.

Šta preporučujete osobama sa potvrđenom insulinskom rezistencijom?

Pre svega promenu načina ishrane. U Srbiji već godinama uspešno primenjujem normoproteinsku dijetu sa niskim udelom šećera i masti – poznatu kao Protekal dijeta, idealnu za osobe sa IR. Osim toga, pacijentima su dostupni Protekal slatkiši i slani proizvodi, kao i suplementi sa opuncijom, hromom i kurkumom-Protekal stik za kontrolu masti i šećera, koji dodatno pomažu u regulaciji glukoze, masti i apetita. Ključ je u personalizovanom pristupu, uz stručnu podršku. Sa Protekal dijetom koja pripada kategoriji formula dijeta mršavljenje kod osoba sa IR je moguće kada to sa drugim dijetama predstavlja nerešiv problem.

O SAGOVORNIKU

Dr Svetlana Pejić-Gerić je stručnjak za nutriciju i metabolizam, sa dugogodišnjom praksom u lečenju gojaznosti i metaboličkih poremećaja. Već 17 godina vodi nutricionistički tim u okviru Poliklinike Protekal, a poznata je po primeni funkcionalnog i individualizovanog pristupa svakom pacijentu.